
Profilaktyka i Leczenie Haluksów u dzieci i młodzieży
Czy przy obecnej wiedzy medycznej, możemy w jakiś sposób ocenić predyspozycje naszych pociech do tworzenia się na ich stopach tak uciążliwych w przyszłości Haluksów?
Haluksy dotyczą głównie kobiet. Wśród nich po pięćdziesiątym roku życia tą dolegliwość ma aż jedna na czterdzieści . Mówimy tutaj przede wszystkim o koślawym paluchu nabytym. Nabytym w czasie naszego życia z powodów najczęściej wymienianych takich jak noszenie wąskich butów, długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach, czy chodzenie w ciasnych butach z wąskimi noskami. Jest to jednak świadomy wybór większości Pań.
Jest wiele przypadków w których mimo noszenia obuwia w którym stopa czuje się wygodnie i komfortowo pojawiają się kłopoty związane powstawaniem nieestetycznych zgrubień , zaczerwienień czy wreszcie dolegliwości bólowych w okolicy palucha i to zdecydowanie wcześniej niż przed pięćdziesiątym rokiem życia.
W jaki sposób możemy więc ustrzec nasze pociechy przed wadami stóp ,
w tym przypadku przed dolegliwymi haluksami w późniejszym wieku?
Przede wszystkim jak najwcześniejsza prawidłowa diagnoza postawiona na podstawie prawidłowego wywiadu , określając ryzyko związane z predyspozycjami genetycznymi. Zwykle w 85% – tach ktoś z bliskiej rodziny już wie z jakimi ograniczeniami i bólem trzeba się zmagać mając haluksy. Diagnostyka komputerowa budowy kostno-mięśniowej stóp , kończyn dolnych , miednicy i kręgosłupa , analiza funkcjonalna stereotypu chodu , przebyte choroby wieku niemowlęcego np. dysplazja stawów biodrowych , to podstawowe czynności jakie należy wykonać określając ryzyko powstania w późniejszym wieku haluksów.
Czy takie badania możemy wykonać w pańskiej Poradni Ortopodologii
w Zduńskiej Woli ?
Oczywiście., wykorzystując najnowszy sprzęt do badań statycznych oraz dynamicznych stóp możemy nie tylko określić istniejące już wady ale i przewidzieć ich dalszy rozwój
i konsekwencje w innych częściach ciała. Bo haluks to nie tylko bolesne zniekształcenie ale i towarzyszące mu płaskostopie podłużne i poprzeczne, koślawość pięt , niestabilny staw skokowy, skoślawione kolana oraz asymetryczna miednica i kręgosłup, mające podstawowy wpływ na ergonomie oraz estetykę chodu.
Co dalej jeśli po wykonaniu badań okaże się że nasze dziecko jest zagrożone zniekształceniem haluksa w przyszłości ?
Postawienie prawidłowej diagnozy to 70 % skutecznego leczenia i zapobiegania powstawania haluksa. W naszej Poradni Ortopodologii stosujemy opracowany przez nas schemat postępowania: t/j – Diagnoza , o której wspomniałem wcześniej , obiektywna rejestracja stanu aktualnego stóp, kończyn dolnych, miednicy i kręgosłupa z badaniem funkcjonalnym,- archiwizacja danych , pozwalająca na obiektywną ocenę postępów korekcji zwykle po roku, – oraz ukierunkowany program leczniczo profilaktyczny obejmujący , naukę świadomego unikania czynników zwiększających ryzyko powstawania haluksów w życiu codziennym, – stosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych z indywidualną korekcją i odciążeniem , pamiętajmy że nie mamy dwóch identycznych stóp a więc nie możemy używać dwóch takich samych , standardowych wkładek ze sklepu, -przeprowadzamy instruktaż ćwiczeń wykonywanych w domu w momentach przeciążeń i bólów stóp oraz tak niezbędnej w dzisiejszych czasach relaksacji i odpowiedniej dbałości o ich wygląd i kondycje. Stosujemy także indywidualnie wykonywane korektory mające na celu ukierunkować prawidłowe ustawienie w okresie wzrostu stopy. Są to sylikonowe korektory wykonane z antyalergicznego elastycznego materiału i co najważniejsze dla dziewcząt , są niewidoczne podczas chodzenia w obuwiu.
A więc nie chodzimy w butach na bardzo wysokich obcasach !
Ze względów zdrowotnych oczywiście nie , jednak z punktu widzenia estetyki i męskiego spojrzenia , – od czasu do czasu zakładajcie szpilki.
Jakim tematem zajmiemy się w podczas następnego spotkania?
Otrzymaliśmy wiele zapytań dotyczących możliwości leczenia bez wspomagania farmakologicznego oraz zabiegów operacyjnych Poporodowego nietrzymania moczu i ewentualnych konsekwencji tej dolegliwości w przyszłości „. Mimo że jest to trochę wstydliwy temat to patrząc na ilość zapytań , dotykający wielu kobiet.