Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i młodzieży
Nasi dyplomowani terapeuci pracują z małymi pacjentami metodą PNF oraz metodą trójpłaszczyznową stóp i kręgosłupa. Wykorzystują również elementy terapii Bobath i Vojta.
Prowadzimy ukierunkowaną gimnastykę korekcyjną dzieci i młodzieży poprzedzoną ogólną diagnostyką postawy. Badanie manualne i komputerowe wykonujemy w celu monitorowania postępów leczenia. Korzystając z obiektywnej formy wizualizacji postawy oraz testów funkcjonalnych możemy korygować zalecenia na bieżąco.
Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax'a
Medycyna ortopedyczna wg Cyriax'a jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym nakierowanym na pacjenta z dolegliwościami układu ruchu (stawów, mięśni, nerwów).
Terapeuta wykonuję wywiad, badanie funkcjonalne i określa problem kliniczny. Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne leczenie. Metody leczenia polegają na manipulacji, mobilizacji, masażu poprzecznego i iniekcji dostawowych.
Terapia manualna wg szkoły niemieckiej
Terapia manualna (system niemiecki) - podobnie jak medycyna ortopedyczna polega na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń strukturalnych narządu ruchu. Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Terapia manualna oferuje wiele możliwości leczniczych w tym pracę nad przywróceniem prawidłowej biomechaniki stawów.
PNF - proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu
Metoda PNF to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka. Wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych.
Stosuje się w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego, w szczególności:
- po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego
- w chorobie Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobami móżdżku, polineuropatiami, dystrofiami mięśniowymi
- skoliozami
- po operacjach wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana, rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego, po złamaniach kości
- przy zaburzeniach oddychania, połykania
Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Stóp
Trójwymiarowa terapia stóp jest metodą uwzględniającą fizjologiczny rozwój stóp dziecka w pierwszym roku jego życia. Terapia ta stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i leczenia nieprawidłowego ustawienia stóp. Stosuje się w niej chwyty diagnostyczne, pozwalające zobrazować problem oraz oceniać efektywność terapii. Chwyty manualne są wzmocnione poprzez czynnościowe bandażowanie, co pozwala utrzymać efekty prowadzonej terapii.
Terapia dedykowana jest dzieciom w wieku od 3 m-ca życia do 6 lat. Dzięki tej metodzie można leczyć następujące wady:
- stopa płasko-koślawa
- stopa sierpowata
- stopa końska
- stopa końsko-szpotawa
- ograniczenia w obrębie stawów biodrowych
- kombinacje powyższych problemów