Jakie buty dla maluszka?
Stopy to jeden z najbardziej obciążanych obszarów ciała, dlatego tak istotne jest zadbanie o ich komfort. Ma to na celu nie tylko zapewnienie wygody chodzenia, ale także zadbanie o kondycję kręgosłupa oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Najważniejszym elementem dbałości o stopy jest zdrowe obuwie.
Zdrowe – czyli jakie?
Zdrowe obuwie to nie obuwie medyczne czy buty ortopedyczne dla dzieci i dorosłych. To w gruncie rzeczy każde obuwie, które nosimy, jednakże wtedy, gdy spełnia określone wymagania. Zdrowe obuwie nie ogranicza anatomicznego zakresu ruchu stopy, a jego przednia część powinna być elastyczna i na tyle szeroka, by nie uciskać boków stopy. Najwięcej wymagań stawianych jest obuwiu dziecięcemu i słusznie. Mała stópka do prawidłowego rozwoju potrzebuje delikatnej anatomicznej wkładki, elastycznej podeszwy i stabilnego podparcia kostki. Nie uszczęśliwiajmy nasze dzieci na siłę kupując buty z firmową wkładką korekcyjną , za kostkę ze sztywnym zapiętkiem i twardą całą podeszwą, myśląc że w ten sposób zapobiegniemy powstawaniu płaskostopia czy koślawości pięt. Jakiekolwiek decyzje odnośnie konieczności noszenia obuwia korekcyjnego , stabilizującego stopę konsultujmy ze swoim lekarzem lub w specjalistycznej poradni ortopodologicznej. W większości przypadków sposób ustawiania stóp przez dziecko determinują zupełnie inne ,nawet nieznaczne asymetrie w budowie i rozwoju np. bioder , kręgosłupa czy barków.
Jeśli jednak okaże się że u naszego dziecka stwierdzono predyspozycje do płaskostopia lub koślawości pięt czy kolan, lub są już przez nas zauważalne , czy wtedy mamy szukać obuwia profilaktycznego czy korekcyjnego?
Uważam, że podstawą leczenia wad stóp zarówno u dzieci jak i dorosłych jest indywidualnie dobrana i skonstruowana wkładka do buta a nie sam but. W naszej poradni ortopodologii funkcjonuje zasada „Jeśli dobrze dobrana i wykonana wkładka nie daje wyraźnej poprawy ustawienia stopy w byle jakim obuwiu to nie zadziała terapeutycznie w żadnym choćby najdroższym bucie”. Dlatego przed włożeniem takiej wkładki do buta dziecka przeprowadzamy wraz z rodzicami dynamiczną ocenę skuteczności oddziaływania wkładki na stopę . I dopiero po zaakceptowaniu poprawy pozostawiamy w obuwiu na rok. Ponieważ nie but warunkuje tutaj skuteczność leczenia ale odpowiednio skonstruowana wkładka . Można ją więc przekładać do każdego obuwia. Daje nam to możliwość dłuższego jej noszenia w ciągu dnia.
Dorośli również potrzebują wygodnego i zdrowego obuwia , zwłaszcza w wieku w którym rozpoczynają się fizjologiczne procesy deformacji takie jak płaskostopie podłużne czy poprzeczne , haluksy. W butach spędzamy większą część dnia – dlatego zdrowe obuwie to stabilność, wygoda oraz profilaktyka wielu nieprawidłowości dotyczących nie tylko stóp ale postawy ciała. I tak jak u dzieci to nie obuwie będzie miało wpływ na kondycje naszych stóp , ale wkładka dobrana odpowiednio do wad i problemów które z pewnością pojawią się u nas w normalnym procesie zmian związanych z wiekiem
Jak możemy więc podsumować zalecenia dotyczące wyboru obuwia dla dzieci , no i dorosłych?
Przede wszystkim oceńmy swoje stopy i stopy naszego dziecka u specjalisty tj. w gabinecie podologicznym czy bezpośrednio poradni ortopodologicznej , to tutaj powinni Państwo uzyskać informacje jakie obuwie jest dla Was i waszego dziecka najbardziej korzystne oraz czy konieczne będzie zastosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych. Stopy tak jak nasze charaktery ,są różne i indywidualne i tak też powinny być leczone.