Czy wady stóp u dzieci i dorosłych mają wpływ na występowanie bólów i wad kręgosłupa?
Czy wady stóp u dzieci i dorosłych mają wpływ na występowanie bólów i wad kręgosłupa?
Ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka jest prawidłowy rozwój stóp podczas wzrostu. Do 3 roku życia mokre owalne ślady , bez uwidocznionego łuku podłużnego, pozostawione na podłodze przez dziecko świadczą o prawidłowym, fizjologicznym płaskostopiu . Jeśli jednak jednocześnie obserwujemy przy tym koślawienie pięt , zdzieranie obuwia od strony przyśrodkowej podeszwy , to jest to sygnał do wizyty u lekarza bądź fizjoterapeuty. Stopa z tak ustawianą piętą świadczy o niestabilności w stawie podskokowym , która uniemożliwia tworzenie się łuku podłużnego co w konsekwencji dość szybko kończy się stopą płasko koślawą.
Jakie mogą być przyczyny takiego ustawiania stóp?
Jeśli obserwujemy taki stereotyp chodu u dziecka które dopiero rozpoczęło chodzenie to przyczyną może być hipermobilność stawów nie tylko w stawach stóp, ale i w innych stawach np. biodrowych czy stawów kręgosłupa , która w znakomitej większości przypadków nie jest traktowana jako choroba, ale daje bardzo duże predyspozycje do powstawania zmian wpływających na stabilność stawów , wad stóp, miednicy i kręgosłupa, , przykurcze mięśniowo powięziowe powstające zarówno przed porodem jak i w pierwszym roku po porodzie, dysplazja stawów biodrowych niewidoczna w pierwszym badaniu USG noworodka, obniżone napięcie mięśniowe, a także choroby neurologiczne oraz ortopedyczne. Jeśli powodem nie jest choroba neurologiczna, bądź zniekształcenie strukturalne stóp to stosując odpowiednie ćwiczenia oraz indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne możemy im skutecznie przeciwdziałać . Przeoczone wady lub skłonności do nich , źle zdiagnozowane , źle dobrane wkładki korygujące na pewno będą powodowały koślawość kolan, niesymetryczne ustawienie miednicy co skutkuje poważnymi skrzywieniami kręgosłupa do skoliozy włącznie. U dzieci takie zmiany w większości nie dają objawów bólowych , jedynie estetycznie, chodzą koślawo , ocierają kolankiem o kolanko , potykają się , nie chcą biegać , ustawiają stópki paluszkami do środka. Z czasem wady te utrwalają się i po ukończeniu wzrostu kostnego tj . Około 20 roku życia zaczynają być odczuwalne jako dyskonfort w wykonywaniu podstawowych czynności , a w wielu przypadkach powodują rezygnację z czynnego spędzania czasu. Takie łatwe do wyleczenia podczas wzrostu i dojrzewania dzieci i młodzieży wady po 45 – 50 roku życia mogą się stać przyczyną ciężkiego kalectwa uniemożliwiającego wykonywanie podstawowych czynności w życiu codziennym.
No właśnie , jakie skutki w późniejszym wieku mają, zaniedbywane przez nas płaskostopie , koślawość pięt i kolan czy złe ustawienie miednicy?
Oprócz bólu uniemożliwiającego chodzenie, asymetria w budowie czy ustawieniu stopy lewej i prawej a w szczególności niewydolność jednego ze stawów podskokowych objawiające się koślawieniem pięty i kolana , funkcjonalnie skraca nam jedną kończynę dolną, powodując asymetryczne ustawienie miednicy na której wsparty jest kręgosłup , który musi tą asymetrię wyrównać poprzez odpowiednie skrzywienie swojej osi pionowej, takie ustawienie powoduje bóle przeciążeniowe w każdym segmencie kręgosłupa , dyskopatie , zwyrodnienia uciśniętych kręgów , objawy neurologiczne takie jak drętwienie nogi , jej niestabilność podczas schodzenia ze schodów, zaburzenia czucia , opadania stopy a w skrajnych przypadkach zaburzenia w oddawaniu moczu i niedowładu kończyn dolnych.
Czy osoby, które dopiero dzisiaj dowiedziały się jak zapobiegać powstawaniu tych dolegliwości a już na nie cierpią , mogą liczyć na pomoc w waszej poradni ortopodologicznej?
Oczywiście , oprócz standardowych zabiegów rehabilitacyjnych , korzystając z prawie dwudziesto letniego doświadczenia , w naszej poradni ortopodologi i rehabilitacji, wprowadziliśmy innowacyjne zabiegi , oraz standardy postępowań , w określonych jednostkach chorobowych, nawiązaliśmy współprace z wieloma renomowanymi ośrodkami rehabilitacyjnymi które z powodzeniem pomagają nam w postawieniu prawidłowej diagnozy i opracowaniu indywidualnego programu rehabilitacyjnego, takimi jak SPORTO i ORTOMED SPORT w łodzi, operacje korekcyjne stóp u dzieci i dorosłych wykonuje, prof. Krystian Niedzielski kierownik kliniki szpitala WAM . I właśnie o innowacyjnych zabiegach i nowoczesnych metodach leczenia takich schorzeń jak Płaskostopie , koślawość kolan i pięt , zaburzeń przewodnictwa nerwowego po udarach i urazach, dyskopatie i bóle kręgosłupa, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, naderwanie , urazy stożka rotatorów ,zespół mięśnia piszczelowego , oraz możliwościach leczenia i zapobiegania najczęstszym urazom występujących u osób czynnych sportowo, chciałbym porozmawiać w następnym spotkaniu.
Dziękuję bardzo . Tematem następnego spotkania będzie więc „ Nowoczesne metody leczenia najczęściej występujących schorzeń układu ruchu , wykorzystywane w waszej Poradni Ortopodologii i Rehabilitacji w Zduńskiej Woli”